ПОСЕЛЕННЯ, я, с. 1. Дія за знач. поселити 1 і поселитися 1. На нових місцях поселення держава заздалегідь збудувала чудові будинки (Колг. Укр., 11, 1957, 28); - Від козаків ми походимо.., одному з куренів було визначено оці місця під поселення (Гончар, II, 1959, 60); Улюбленим місцем поселення кротів є низинні райони, узлісся, лісові дороги, галявини, просіки, луки і городи (Звірі.. Карпат.., 1952, 13).

2. У давні часи - місце осілого життя людей, що виникло з розвитком землеробства. На південний схід від Львова лежить село Звенигород, .. одне з найстаріших поселень Київської Русі (Визначні місця Укр., 1958, 379); Ці [землеробсько-скотарські] племена жили великими поселеннями (Іст. УРСР, І, 1953, 25); // Населений пункт, селище. Йшов [Ярема] цілий день, вибираючи глухі стежки, обходячи шляхи і людські поселення (Загреб., Шепіт, 1966, 341); // Місце, де оселяється хто-небудь. На новому поселенні мав залишатися я та ще хтось з бажаючих (Хор., Ковила, 1960, 62); // Місце, де оселяються, гніздяться великою масою деякі тварини, птахи, комахи і т. ін. Прозорий перший туман злегка засивівся по вибалках, рясно всипаних горбиками підземних кротячих поселень (Гончар, III, 1959, 306).

^ Військові поселення, іст. - запроваджена Аракчеєвим за царювання Олександра І особлива організація війська, а саме: до складу розміщеної де-небудь частини кадрової армії включали всіх місцевих селян-чоловіків (віком від 18 до 45 років), які ставали таким чином довічними солдатами і були зобов'язані, крім сільськогосподарських робіт, виконувати різні військові повинності. Пушкін побачив тут [на Україні] одну з найогидніших форм рабства - аракчеєвські військові поселення (Рильський, X, 1962, 34).

3. У дореволюційній Росії - заслання у віддалену місцевість як один із засобів покарання. - Власна жінка посвідчила, що він хотів убити пана. А за це знаєте що? - Ні, не знаємо. - Каторжні роботи. - Він же старий, дід! - ще більше зажурився учитель. - Тоді довічне поселення в Сибіру (Стельмах, І, 1962, 448); // Місце такого заслання. Петрусь їде з мамою в Сибір до тата на поселення (Бурл., Напередодні, 1956, 306).