РАПОРТ, у, ч. 1. Усне або письмове офіційне повідомлення про що-небудь вищій інстанції, керівництву. Всю ніч Кутузов приймав генералів, що один за одним, з'являлися з рапортами (Кочура, Зол. грамота, 1960, 302); Політрук вислухав короткий рапорт ординарця з батальйону про призначення старшого лейтенанта, товариша Билини, командиром роти (Ле, Право.., 1957, 163); Йшов [дід] простоволосий, повторюючи нишком черговий рапорт про рої, котрі вилетіли за день і котрі взяті без перешкод (Донч., VI, 1957, 60); // Доповідна записка, в якій стисло, але докладно викладена суть якої-небудь справи. Начальник санслужби флоту повернув Заброді обидва рапорти, в яких Павло просив послати його на фронт (Кучер, Голод, 1961, 430); Овцин відіслав до Адміралтейств-колегії рапорт, в якому докладно доповідав про зроблене за 1734 рік (Видатні вітч. географи.., 1954, 30); * У порівн. - А він удає з себе байдужого. Мучиться, кипить, переживає, а листи їй пише холодні, як Чумаченкові рапорти. От натура! (Гончар, III, 1959, 336).

2. Звіт про виконання взятих соціалістичних зобов'язань, про досягнення у певній сфері діяльності. Творчий рапорт українських митців - почесний і відповідальний іспит (Літ. газ., 14.VI 1951, 1); * Образно. Іду на клич гудків... Асфальтова дорога Десь повела дроти Від шахти у поля - То линуть рапорти Про наші перемоги (Бойко, Про 17 літ, 1958, 17); // У піонерській організації - коротке усне повідомлення перед строєм про стан справ у загоні, дружині.

@ Віддавати (віддати) рапорт див. віддавати.РАПОРТ, у, ч. Повторювана частина малюнка на тканині, шпалерах, килимах і т. ін. У мережці-затяганці, як і в інших мережках, можна вишивати який завгодно узор. У даному випадку рапорт його складається з фігур ромба й зірки (Укр. нар. худ. вишив., 1958, 22); Третій вид [килимів] складають композиції, побудовані на чергуванні окремих елементів за принципом безперервного рапорту. Вони складаються з одного мотиву ромба чи зірки, який ритмічно повторюється в строгому порядку прямими або скісними рядами (Нар. тв. та етн., 1, 1962, 60).