ПЛАТФОРМА, и, ж. 1. Рівна підвищена площадка. Стежка закручувала тут.. і п'ялася до вершка; власне на тім закруті була невеличка рівна платформа (Фр., III, 1950, 88); // заст. Підвищення, звичайно дерев'яне, для виступів; поміст. На терасі дерев'яна платформа, де мали співати тірольці, вже горіла вогнями (Н.-Лев., І, 1956, 435).

2. Бетонний і т. ін. поміст, майданчик уздовж залізничної колії на станції, зупинці; перон. Гості й Марта Кирилівна ще раз розпрощались з ними в вагоні і вернулись на платформу (Н.-Лев., VI, 1966, 88); Вони.. оглянули великий вокзал і вийшли на платформу чекати поїзда (Трубл., Мандр., 1938, 33).

3. Невелика залізнична станція; полустанок.

4. Відкритий товарний вагон з низькими бортами. Біля перону зупинився поїзд, що майже весь складався з платформ. На платформах стояли.. танки, гармати, автомашини (Ткач, Плем'я.., 1961, 105); // Настил на колесах для перевезення чого-небудь. Першим до графського будинку під'їхав румунський санітарний візок з рівною відкритою платформою (Гончар, III, 1959, 165); Для часткової механізації збиральних робіт кубанські механізатори в 1953 р. запропонували перевозити помідори з ділянки пересувними платформами на тракторній тязі (Овоч. закр. і відкр. грунту, 1957, 178).

5. геол. Ділянка земної кори з малою інтенсивністю тектонічних рухів і магматичних виявів. Наука встановила, що земна кора дуже неоднорідна. На одних ділянках вона дуже стала і зазнавала протягом великих геологічних проміжків часу тільки незначних піднять і знижень. Це - так звані платформи (Наука.., 7, 1955, 33).

6. перен. Програма дій, система поглядів, ідейні, політичні, мистецькі та ін. вимоги якої-небудь партії, групи тощо. VI з'їзд партії [РСДРП(б)] розробив і затвердив економічну платформу.. Основними положеннями цієї платформи були: конфіскація поміщицької землі і націоналізація всієї землі в країні (Іст. УРСР, II, 1957, 42).

Стояти на платформі; Стати на платформу чого - бути (стати) прибічником чого-небудь (якогось учення, напряму і т. ін.). - Хто вони, оті ваші знайомі? - Воєнком, видно, ждав цього запитання. - Та то ж усе наші українські ліві, - відповів ніби жартома. - Різних партій, різних течій були, а тепер на єдину платформу Радвлади стали (Гончар, II, 1959, 181).