ПЛАСТИНКА, и, ж. 1. Зменш. до пластина 1. Сонце зайшло, в повітрі стало холодніше, берег облямувався тонкими крижаними пластинками (Багмут, Щасл. день.., 1959, 137); З куска сталі можна виготовити стальні пластинки і навіть дуже тонкі листочки (Фіз., II, 1957, 14); Віяло з пластинок сандалового дерева.

^ Кров'яні пластинки - маленькі тільця різноманітної форми, у складі яких є речовини, що забезпечують скипання крові у ссавців. Кров'яні пластинки мають найпростішу будову. Вони являють собою маленькі тільця, що легко розпадаються (Анат. і фізіол. люд., 1957, 48).

2. Диск з пластичного матеріалу із звуковим записом для програвача, патефона або грамофона. Серед купи пластинок з усілякими фокстротами і румбами бійці натрапили і на кілька наших, вітчизняних (Гончар, III, 1959, 273); Довгограюча пластинка; Поставити пластинку.

@ Заводити пластинку - знову починати говорити те саме. Не раз, коли панич заводив пластинку про нетямущих упертих строковиків, Данько з Валериком.. весело переблискувались поміж себе оченятами (Гончар, Таврія, 1952, 379); Закручувати одну і ту ж пластинку див. закручувати.

3. Шматок скла, покритий світлочутливим шаром для фотографічних знімків. Йому пощастило сфотографувати майстра Савчука, оточеного цілою юрбою дівчат. Пластинку негайно проявили (Донч., І, 1956, 78); Ультрафіолетове проміння, випромінюване небесними тілами, можна реєструвати з допомогою фотографічної пластинки (Наука.., 1, 1958, 9).

4. бот. Розширена плоска частина листка рослини; листок без черешка та піхви. Листя рослин.. має різну анатомічну будову. Особливо відмінна будова листя водяних рослин. Листкова пластинка у таких рослин тонка, прозора (Практ. з анат. рослин, 1955, 190); Заспокоїлась тополя, але чути було, як з верхніх гілок на нижні падали останні дощові краплі, б'ючись об зелені глянсуваті пластинки листків (Шиян, Гроза.., 1956, 230).

5. бот. Одна з складок нижньої сторони шапки у деяких грибів.