БАНКА1, и, ж. 1. Скляна, металева і т. ін. посудина переважно циліндричної форми. У них знайдено.. по кілька скляних банок, у яких лежить якась пахуча біла й рожева мазь (Кучер, Трудна любов, 1960, 445); // Бляшана коробка для консервів. Сажнєв великим кишеньковим ножем вигорнув у миску з банки консерви (Ткач, Крута хвиля, 1956, 79).

^ Лейденська банка, фіз. - лабораторний прилад для нагромадження електрики. Великою подією в науці було винайдення так званої лейденської банки, цього першого конденсатора електричної енергії (Нариси розв. прикл. електр.., 1957, 9).

2. мед., звичайно мн. банки, нок. Невеликі грушовидні скляночки з потовщеними вінцями, що застосовуються для того, щоб викликати приплив крові на окремих ділянках тіла. Коли приступ минув, ми почали ставити банки (М. Ол., Чуєш.., 1959, 4); Відтяжним засобом, який дів на кровообіг, є банки (Заг. догляд за хворими, 1957, 142).БАНКА2, и, ж., мор., геол. Підвищення морського дна, мілина в морі. Часто вони [черепашки] налягають одна на одну і утворюють підводні підвищення - банки (Курс заг. геол., 1947, 172).БАНКА3, и, ж., мор. Лавка для сидіння веслярів у човні. Біля молодого на лавці, яка в моряків називається банкою, біліла в темряві дерев'яна милиця (Кучер,

Голод, 1961, 221); Шлюпка стрибнула вгору, вниз, хвиля покрила з головою людей. Володя відчув, що він уже не сидить на банці і його ноги не торкаються днища (Донч., III, 1956, 229).