ШАПКА, и, ж. 1. Головний убір (перев. без полів, м'який, теплий). Чіпка махнув рукою, найшов шапку, надів на голову й вийшов з хати (Мирний, І, 1949, 256); Велика батьківська шапка насунулась йому аж на ніс і заважала бачити. Але Василик не падав і біг прудко, притримуючи лівою рукою штаненята (Довж., І, 1958, 391); Тимко не грався у війну. Він був хан. Його обвішали намистом із водяних лілій, зробили з лопуха шапку, посадили на копичку сіна і дали в руку шаблю, щоб він міг неслухняним татарам голови рубати (Тют., Вир, 1964, 471); *У порівн. Над морем острів підіймається високо: він лежить на морі, як зелена шапка (Ю. Янов., IV, 1959, 43); // також з ім. бирка, будьонівка, вушанка, зюйдвестка, кабардинка, магерка, папаха, рогатка і т. ін., з прикм. моряцький та ін. Головний убір спеціального призначення, певної форми чи виготовлений з певного матеріалу. На козакові шапка-бирка - Зверху дірка (Укр.. думи.., 1955, 5); У теплому піджаці і в шапці-вушанці, він ішов по глибокому снігу не поспішаючи (Панч, Ерік.., 1950, 100); На чоловіках білі свитки та білі шапки-магерки світилися наскрізь (Н.-Лев., II, 1956, 102); Лев уже старий чоловік, поважний і дуже добрий з виду; по-поліському довге волосся білими хвилями спускається на плечі з-під сивої повстяної шапки-рогатки (Л. Укр., III, 1952, 193); В сутінках я побачив молоде змучене обличчя в шапці-будьонівці (Є. Кравч., Сердечна розмова, 1957, 31); Шапка-зюйдвестка з широкими крисами, які опускались на спину, захищала голову від води (Ткач, Крута хвиля, 1956, 160); Одежа у всіх запорожців була по ранжиру однакова і одного кольору: жупан, ..чоботи-сап'янці, пояс шалевий і шапка-кабардинка кругла, наоколо і зверху навхрест обложена золотим позументом (Стор., І, 1957, 264); Прокопчук носив міліцейську шинелю з синього сукна, шапку-кубанку, штани-галіфе (Тют., Вир, 1964, 352); Сам [Чапаєв].., як стали під'їжджати ближче до панських військ, вискочив наперед, вуси підкрутив, шапку-папаху заломив, вихопив шаблю (Укр.. казки, 1951, 398); Позад олешківців рівно одбиває ногу ще й матроський загін - у чорних бушлатах, формених штанах, черевиках, на потилицях в'ються стрічки з моряцьких шапок (Ю. Янов., II, 1958, 193); // сполуч. із сл. червона, розм., заст. Розсильний. Я написала листа до Марії Костянтинівни, якого відправила через розсильного, або, як тоді називали, "червону шапку". А другого дня він приніс запрошення прийти до Заньковецької (Вітч., 7, 1967, 182).

Прикладати (прикласти) руку до шапки див. прикладати; Фінська шапка див. фінський; Фрігійська шапка див. фрігійський.

@ Важка [ти], шапко (шапка) Мономаха - про щось, що вимагає великого напруження, великих зусиль для його здійснення, проведення і т. ін. З почуттям безнадійності Макар глянув на розкриту книжку, перегорнув кілька сторінок і знову вмочив перо в чорнило. Важка ти, шапко Мономаха!.. (Добр., Тече річка.., 1961, 134); Закидати шапками кого - хвалькувате запевнення в легкій перемозі; Заломлювати (заломити, заламувати, заламати) шапку див. заломлювати, заламувати; За шапку [братися, взятися, вхопитися і т. ін.] - поспішно брати одяг, щоб якнайшвидше піти. Нічого старостам робити, мерщій за шапки та за палички, та мерщій з паном писарем з хати! (Кв.-Осн., II, 1956, 300); Хто тверезіший, собі став за шапку братись (Мирний, І, 1949, 259); Як часто за шапку береться, так не скоро піде (Укр.. присл.., 1955, 227); Грицько викурив люльку коло печі й узявся за шапку (Мирний, І, 1949, 307); [Річард (схопився з місця, за шапку):] Простіть, панове... час мені до школи... (Л. Укр., III, 1952, 95); Знімати (зняти, здіймати, здійняти, скидати, скинути і т. ін.) шапку див. знімати, здіймати, скидати; Ламати шапку див. ламати; М'яти шапку див. м'яти; На злодієві шапка горить - видно, хто винуватий, видно, про кого йдеться; явне те, що хтось хоче приховати. [Деревіцький:] Чи не впала вам в око Горпина? [Торохтій:] Це вже вона вам наплела? [Деревіцький:] Чи бачите? На злодієві шапка горить!.. (Кроп., IV, 1959, 67); Накрити шапкою див. накривати; Не під шапку кому що - не важке, не обтяжливе кому-небудь щось.- Що то молоді та здорові. Їм усяка робота не під шапку... Хіба скажете, що вони ось зараз із поля вернулися? Ніколи в світі!.. (Кучер, Трудна любов, 1960, 298); По шапці кого- геть кого-небудь (проганяти, усувати і т. ін.).- Об'явило заводоуправління про закриття, а робітники на це їм "зась" та по шапці їх, а заводи в свої руки... (Головко, II, 1957, 600); По шапці давати (дати) кому: а) бити кого-небудь; б) звільняти, проганяти когось звідки-небудь; Шапка Мономаха, заст.- царський вінець, який, за переказами, зберігається з часів князя Володимира Мономаха і є символом князівської та царської влади.

2. перен. Предмет куполоподібної форми; покриття чогось, що має таку або подібну форму. Зоя поїхала в другий кінець цеху, привезла щось схоже на зрізаний конус, шапку виливниці.., і поставила її на виливницю зверху (Собко, Біле полум'я, 1952, 298); Спочатку цей жар пробивався лише між зигзагуватими щілинками й розколинами великої вугільної шапки, потім щілини почали більшати, зливатися, вогонь запалав з усіх боків, побіг по шапці вгору (Сенч., Опов., 1959, 20); Таки поставив [Мирон], як хотів, своє гніздо: щоб і синя вода коло нього була, щоб і вулики дерев'яними шапками красувалися перед господарем (Стельмах, II, 1962, 42); // Верхня куполоподібна частина рослинності (перев. про крони дерев). На місці високих рівних верб лишилися пні: невисокі, густою кучерявою шапкою паростків увінчані (Ле, Ю. Кудря, 1956,13); Сліпучі промені, протнувши шапки сосен, спалахують іскрами на сніговому покрові (Автом., Коли розлуч. двоє, 1959, 505); Львів потопає в гущавині садів і парків, подекуди вони закривають зеленими шапками почорнілі дахи з гонти і черепиці (Цюпа, Назустріч.., 1958, 166); // також з ім. сніг або прикм. сніговий, білий, розм. Снігове покриття куполоподібної форми. У білих снігових шапках стояли мовчазні кипариси й чинари (Кучер, Голод, 1961, 377); Рогіз сухий стирчить із льоду, а біля нього - понамітано білі шапки (Гуц,., З горіха.., 1967, 157); Дрімали дерева, вкриті сніговими шапками (Хижняк, Тамара, 1959, 123); // Покриття верхньої частини гори (перев. снігове). На далеких вершках Карпат блискотіли ще здорові снігові шапки, мов іскристі діамантові корони (Фр., III, 1950, 250); Жодна вершина Кримських гір не зберігає на літо снігової шапки (Трубл., II, 1955, 143); Гори стояли навкіл, німі, похмурі, вкриті шапками снігів (Перв., Атака.., 1946, 119); // Густе волосся; шевелюра. Караїм-лікар врешті скінчив роботу і повернув до Джіафера своє бліде обличчя, ледве помітне з-під шапки кучерів (Коцюб., II, 1955, 154); // чого, у сполуч. з ім. дим, курява, піна і т. ін. Те, що покриває верх чого-небудь, клубочиться, знаходиться над чимось. Перед виром стоїть скісно поперек усеї ріки ряд великого каміння: немов здоровенні барани.., через воду йдучи, полягали та й закаменіли, а об їх хребти гнівно б'ється хвиля та вкриває їх величезними шапками білої піни (Фр., III, 1950, 7); Руда шапка куряви виросла в хмару, яка швидко насувалась (Донч., Дочка, 1950, 140); Над дахами рівними стовпами струнчиться з димарів дим і в'ється в небо, і аж там, десь угорі, клубочиться сивими шапками (Хижняк, Тамара, 1959, 136); Причаївся жар в печі під сивою шапкою попелу (Коцюб., II, 1955, 151).

^ Газова шапка, геол.- скупчення газу над чимось. Коли нафтовмісний шар під дією тектонічних рухів згинався у вигнуту складку, газ займав найвищу зону складки - її склепіння і утворював так звану газову шапку, нижче розміщувалась нафта, ще нижче - вода (Нафта.., 1957, 11); Кам'яна шапка, геол.- кам'яний верх чогось. Над соляною інтрузією формувалася кам'яна шапка, брекчія з уламків покривних порід, що просувалися вгору разом з сіллю (Геол. Укр., 1959, 466); Полярна шапка - льодовий і сніговий покрив полюса, а також хмара над ним. Полюси Марса оточені білими полярними шапками (Бесіди про всесвіт, 1953, 63); Температура полярної шапки [на Марсі] взимку падає до -100°, а влітку піднімається вище нуля. Шапка тане (Знання.., 4, 1966, 3).

Верхня частина гриба. Люблю, коли гриби, обнявшись, мов брати, збирають на свої шапки росу (Стельмах, Гуси-лебеді.., , ); У культиваційних спорудах шапки поганок спочатку затінюють вирощувані рослини, а згниваючи, покривають їх пліснявою (Овоч., , ). Суцвіття соняшника. Коло печі копичилась солома і соняшникові шапки (Логв., Літа.., , ).

. с. г., розм., Сніп, що покриває зверху копу, стіжок і т. ін. Моя голова заслонена стоговою шапкою (Фр, II, , ); Возовиці ще немає, отож копи стоять з гордо піднесеними шапками - пишні, як ті шишки на весіллі (Кос., Новели, , ).

. спец. Заголовок великим шрифтом, тематично спільний для кількох статей у газеті, журналі тощо.

. розм. Міра, кількість чого-небудь, що може вміститися в такому головному уборі. - Ти думаєш, ми дурно насипали божому чоловікові шапку талярів? (П. Куліш, Вибр., , ); [Кармелюк:] Хлопці, ану, хто сміливий та жвавий, перетанцює Кармелюка - шапку грошей тому! (Вас., III, , ).