МАШИНА, и, ж, 1. Механізм або комплекс механізмів, призначений для виконання корисної роботи шляхом перетворення одного виду енергії на інший. ..робоча машина - це такий механізм, який, діставши відповідний рух, виконує своїми знаряддями ті самі операції, які раніше робітник виконував подібними ж знаряддями (Маркс, Капітал, т. І, кн. 1, 1952, 374); Серед того двора між сажнями дров стояла парова машина (Н.-Лев., II, 1956, 207); Чудовим досягненням кібернетичної техніки є швидкодіючі електронні обчислювальні машини. Протягом секунди вони можуть виконувати сотні математичних дій (Наука.., 12, 1961, 11); * У порівн. Заходив москаль, як та машина, коло воріт... раз-два! раз-два! (Мирний, І, 1954, 357); // Механізм (трактор, комбайн, сівалка тощо), який виконує ту чи іншу сільськогосподарську роботу. Народ обступив машину з усіх боків, вже стерли порох з трактора й лемешів, вже прочитали вітчизняну марку (Довж., І, 1958, 82); Жниварські машини; Картоплезбиральна машина; Лісосадильна машина; // Механізм, що рухає судно. Ніч. Флагман у морі. Гудуть машини (Корн., І, 1955, 43); // Сукупність механізмів, пристосованих до шиття. - Нащо ти виключила [приймач]? - спитала Олена, переставши шити на машині (Головко, І, 1957, 486); Швейна машина; // перен. Про людину, що діє автоматично, несвідомо. - Я не можу обернутися в покірну машину, як ота швачка, і затлумити в собі всі поривання (Л. Укр., III, 1952, 547).

^ Електрична машина, спец. - сукупність механізмів, які перетворюють механічну енергію на електричну.

2. з означ., перен. Про організацію, установу, лад і т. ін., що, наче механізм, забезпечують безперебійну роботу когось, чогось. Від часів кріпацтва привик він до того, що всю господарську машину вели чужі, йому підвладні люди (Фр., III, 1950, 76); І раптом, як ніколи раніш, відчув він страшну машину управління всією Росією, деспотизм царя і його влади (Ів., Тарас. шляхи, 1954, 316).

@ Машина голосування - система голосування, при якій заздалегідь визначено поведінку учасників голосування, щоб забезпечити потрібний результат.

3. Транспортний засіб (автомобіль, танк, літак і т. ін.), що рухається завдяки якомусь механізмові. За кілька хвилин вантажники навантажили машину, посідали самі в кузов, і машина швидко рушила (Сміл., Сашко, 1957, 128); Шляхом на цілий кілометр витягнулась танкова колона.. Машини були нові, вони, видно, недавно зійшли з залізничних платформ (Гончар, III, 1959, 174); В небі випливе машина, виблисне із хмар (Рудь, Дон. зорі, 1958, 45); // заст.. Поїзд, паровоз. Машина свистить, і ми товпимось до вікна. Це наш роз'їзд, треба вилазити (Коцюб., II, 1955, 235).