МАГНІТНИЙ, а, е. 1. Прикм. до магніт. Відомо, що залізо і його сплави при низьких температурах виявляють сильні магнітні властивості (Наука.., 9, 1956, 7); Коли наповнити киснем мильний пузир і помістити його між полюсами сильного електромагніту, пузир під впливом невидимих магнітних сил помітно витягнеться від одного полюса до другого (Цікава фізика.., 1950, 192); Магнітний потік; Магнітна індукція; * Образно. Чи їй справді щось Силу магнітну дало, Чи вродилась вона чародійкою: Цілий вечір З другою танцюю на зло, А душа умліва за Марійкою (С. Ол., Вибр., 1959, 198).

^ Магнітне поле - простір навколо магніту або електричного струму, у якому виявляються дії сил на тіла, що можуть намагнічуватися. Скрізь, де є електричний струм, тобто рухомі електричні заряди, існує і магнітне поле (Курс фізики, III, 1956, 145).

2. Який має властивості магніту; намагнічений. Магнітні сталі застосовуються для виготовлення постійних магнітів (Токарна справа, 1957, 58).

^ Магнітна стрілка - тонкий ромбоподібний магніт, що вільно обертається навколо вертикальної осі й завжди звернений одним кінцем на північ; Магнітний залізняк - те саме, що магнетит.

3. Який діє на грунті застосування магнетизму (у 1 знач.). - Треба тільки передати по ваших лініях, щоб дорогою не клеїли [підпільники] до твого поїзда магнітних мін та інших сюрпризів... (Ю. Янов., І, 1954, 236); Магнітний підсилювач; // Здійснюваний на грунті застосування магніту. Магнітний звукозапис.

Пов'язаний з явищами земного магнетизму.

^ Магнітна аномалія див. аномалія; Магнітна буря - короткочасна різка зміна магнітного поля Землі, пов'язана з утворенням і розвитком сонячних плям. Встановлено, що багато явищ на Землі - полярні сяйва, магнітні бурі й умови чутності радіостанцій пов'язані з сонячною діяльністю (Бесіди про всесвіт, 1953, 93); Магнітний полюс - точка на земній кулі, де магнітна стрілка набуває вертикального положення.