На засіданні семінару «Семантичний і функціональний аспекти вивчення мови: слово, речення, дискурс» з науковою доповіддю «Критське лінійне письмо А: індоєвропейські тексти 2000–1500 рр. до н. е.?» виступив доктор філологічних наук, професор Інституту філології імені Тараса Шевченка Юрій Леонідович Мосенкіс. Пропонуємо Вашій увазі основні тези доповіді.

Чим події 4000-літньої давності на острові Крит можуть бути цікаві сучасному європейцеві? По-перше, саме тоді і там виникла, за висновками сучасних археологів, перша в Європі держава. Світ стародавнього Криту – разом із його загадковими писемностями, своєрідним мистецтвом та архітектурою – відкрив сучасному світові у 1900 р. Артур Еванс. Деяку інформацію про культуру острова, де правив химерний цар Мінос, оповідають давньогрецькі міфи – про Дедала й Ікара, Тесея і Мінотавра тощо. Давньогрецькі джерела повідомляють і про найдавніші закони, приписувані саме Міносові. Вони не тільки лягли в основу знаменитого законодавства Спарти, створеного Лікургом, а й навіть вплинули на священне законодавство давньої Скандинавії – так далеко сягали морські зв’язки середземноморського острова!   

Що таке критське лінійне письмо А, котре не могли дешифрувати впродовж більш ніж століття? Це перша розвинута писемність Європи, що прийшла на зміну значно більш фрагментарним записам інформації, які існували в VI–III тисячоліттях до н. е. у культурі Вінча (Сербія), Трипільській культурі (Україна, Молдова, Румунія), Трої та материковій Греції.   

Яке значення має прочитання лінійного письма А, уживаного впродовж першої половини ІІ тисячоліття до н.е.? На відміну від лінійного письма В (використовуваного на Криті й у материковій Греції протягом 1450–1200 рр. до н.е. переважно для господарчих записів), лінійне письмо А – це написи перш за все на сакральних предметах. Це сакральне письмо.   

Ідентифікація мови лінійного письма як грецької (здійснена впродовж 1955–1965 рр. В. Георгієвим і Г. Надем) означає, що грецька мова з усіх індоєвропейських має найдавнішу писемну традицію, яка триває понад 4000 років! Отримання свідчень найдавніших індоєвропейських написів дає винятково важливий матеріал для уточнення інтерпретації всіх без винятку інших індоєвропейських мов. Так, наприклад, специфічна форма слова лабіринт, засвідчена лінійним письмом А, знаходить точні відповідники в литовській мові – як критська форма уточнює пояснення литовської, так і навпаки.  

Детально описане господарство давнього Криту. Основою харчування були зернові, інжир, оливки та оливкова олія і вино, до яких у незначній кількості додавали м’ясо та спеції. Як бачимо, така основа здорової дієти зберігає свою силу й досі – упродовж 4000 років! Дізнаємося з написів також про наявність норм видачі харчування для різних працівників, ретельне підрахування запасів, які зберігалися в палацах.  

Крит першої половини ІІ тисячоліття до н.е. був потужним урбанізаційним центром – зберіглася ціла низка табличок лінійного письма А зі списками критських міст, де кожна назва заслуговує спеціального не тільки лінгвістичного, а й археологічного коментаря. Три таблички несуть інформацію про структуру міської влади – у різних містах відмінну. Назви основних міст острова («знамените», «світле», «славне»), а так само однакові плани палаців-храмів у цих містах, засвідчують саме планову урбанізацію Винятково цікаво, що в одному з головних міст острова – Фест – дві найвищі посади (керівника міста і судді) посідали жінки. Отже, реальний матріархат, який так довго шукали етнографи, нарешті знайдений – і не де-небуть у далеких краях, а в самому центрі Європи, більше того – у першій європейській державі! Збереглися також списки назв різноманітних професій – від лісоруба до флейтиста. Нарешті, детально описано зброю критських воїнів.     

Плавання давніх критян сягали, як свідчать написи, не тільки материкової Греції й численних грецьких островів, а й Кіпру, Італії та навіть Скандинавії! Водночас на острові засвідчено присутність представників різних сусідніх країн – Малої Азії (Хетського царства), Єгипту, Фінікії, Кіпру.   

Лінійне письмо А – цінне джерело найдавніших свідчень про грецьку релігію, зокрема, поклоніння Матері, богині родючої Деметрі, богині хатнього та громадського вогнища Гестії, богині народження Іліфії, Зевсові та Діонісові. Згадані в написах також священні гори, культові печери та святилища, різноманітні обряди. 

Свідчення лінійного письма А підлягають ретельному порівнянню з пізнішими історичними відомостями, з одного боку, і з археологічною інформацією, з другого.