4–5 грудня 2012 року в Києві відбулася міжнародна наукова конференція «Мовні права в сучасному світі», організована Інститутом мовознавства ім. О. О. Потебні й Українським бюро лінгвістичних експертиз НАН України. У роботі конференції – пленарному та секційних засіданнях, а також у дискусіях на круглому столі – взяли участь близько 50 лінгвістів, юристів, соціологів, політологів. З доповідями виступили 32 учасники конференції. Серед них відомі мовознавці з Києва, Львова, Чернівців, Ужгорода, науковці з Німеччини, Італії, Польщі, Австрії, а також доктор юридичних наук В.  Василенко, соціолог Г. Залізняк, судді Конституційного суду України В. Шишкін та П.  Стецюк.

До учасників конференції з вітальним словом звернулися директор Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні академік НАН України В. Скляренко та завідувач відділу мов України Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні, директор Українського бюро лінгвістичних експертиз НАН України доктор філологічних наук Б. Ажнюк.

Доповіді, виголошені на засіданнях, були присвячені пошуку механізмів забезпечення і захисту мовних прав (В.  Шишкін, П.  Стецюк, А. Брацький), міжнародному досвіду мовної політики й мовного планування в контексті мовної ситуації в Україні (В. Василенко, Ю. Бестерс-Дільгер, О. Чередниченко, В. Радчук, Г.  Яворська), проблемам категоріальних понять соціолінгвістики та статусу мов (Б. Ажнюк, Н.  Шумарова, В. Труб, Г.  Залізняк, Л. Андрієнко), взаємозв’язкам між мовною політикою і мовними правами (Т. Кияк, Я. Радевич-Винницький, Л. Шевченко), пошукам компромісу між мовними правами, мовними обов’язками і мовною необхідністю в контексті етномовних спільнот (Д.  Ґаудіо Сальваторе, Л. Ткач, В. Пономаренко, О. Михальчук, О. Руда), мовним правам в галузі освіти (Л. Масенко, О. Данилевська), проблемам якісного стану мови (С. Соколова, О. Скопненко, Л. Ажнюк), екології мовного ландшафту (Г. Зимовець, О. Тищенко-Монастирська, Л. Белей).

Статті за матеріалами доповідей на конференції будуть опубліковані окремим збірником.

Професійним діалогом між лінгвістами, юристами і соціологами можна назвати дискусію на круглому столі, що відбувся в рамках роботи конференції. 

На прес-конференції «Мовна політика: українські проблеми і європейський досвід», проведену 5 грудня 2012 р. в прес-центрі інтернет-видання «Обозреватель», Б. Ажнюк і Ю.  Бестерс-Дільгер поділилися міркуваннями щодо мовної політики, мовних прав та міжнародного досвіду.

Дивитися прес-конференцію: http://conf.oboz.ua/conference/1698.aspx